تفاوت طرح های پانزی و هرمی | Ponzi Scheme vs. Pyramid Scheme

طرح های پانزی و هرمی معمولا باعث ضرر مالی چشمگیری در بین سرمایه گذاران بی تجربه و نا آگاه می شوند، این طرح ها نوعی کلاهبرداری مالی هستند و قربانیان را متقاعد می کنند که پول خود را سرمایه گذاری کنند و معمولا در سرمایه گذاری برگشت پول زیادی را با ریسک کم پیشنهاد می کنند.

معمولا هر دو طرح پانزی و هرمی محصول واقعی یا خدماتی را ارائه نمی دهند و به تزریق پول نیاز دارند تا فعال بمانند اما با وجود شباهت میان این دو طرح، تفاوت های بنیادین بین این دو مدل وجود دارد.

طرح پانزی یک نوع سرمایه گذاری کلاهبرداری است که به سرمایه گذاران اولیه با پول جمع آوری شده از سرمایه گذاران تازه وارد سود پرداخت می کند، قربانیان به وسیله وعده های دروغین بازگشت سرمایه با ریسک کم فریب می خورند.

طرح های پانزی هیچ روش قانونی برای بدست آوردن سرمایه ندارند و آنها وابسته به قربانیان جدید هستند که به این نوع سرمایه گذاران می پیوندند.

در مراحل اولیه طرح پانزی، به سرمایه گذارانی که اعضای جدید می آورند سود پرداخت می شود تا آنها باور کنند که این روش کسب و کار قانونی است اما به محض اینکه سیستم گسترش یابد، پرداخت هزینه های وعده داده شده به سرمایه داران سخت می شود زیرا در این طرح همواره باید شرکت کنندگان جدید افزایش یابند.طرح های پانزی در نهایت از هم می پاشند زیرا یا فرد کلاهبردار دستگیر می شود و یا آنها با سرمایه جمع شده پا به فرار می گذارند.

طرح های پانزی از نام چالرز پانزی گرفته شده است وی یک شیاد ایتالیایی بود که به آمریکا مهاجرت کرد و به دلیل سیستم جذب سرمایه خود مشهور شد، چالرز در سال 1920 شرکتی تاسیس کرد تا طرح خود را تبلیغ کند و تقریبا در یک سال از چهار هزار قربانی کلاهبرداری کرد.

طرح های هرمی در بخش کسب و کار عمل می کند و به هرم نتورک مارکتینگ یا بازاریابی شبکه وابسته است، طرح های هرمی اعضای خود وعده پرداخت و جایزه را می دهند که نه تنها به سیستم ملحق شوند بلکه اعضای جدید را به سیستم بیاورند بنابراین هر عضو پیش از اینکه پول را به مرکز هرم ارسال کند یک حق کمیسیونی دریافت می کنند.

اکثر طرح های هرمی محصول واقعی ارائه نمی دهند و صرفا به وسیله پولی که اعضای جدید وارد سیستم می کنند پابرجاست. در برخی موارد هرم ها به عنوان شرکت بازاریابی قانونی ظاهر می شوند و مدعی اند که محصول یا خدماتی را می فروشند اما آنها قصد مخفی کردن کلاهبرداری را دارند، تفاوت آنها در چیست ؟

طرح های پانزی معمولا به عنوان خدمات مدیریت سرمایه گذاری معرفی می شود، در این طرح ها، مشارکت کنندگان معتقدند سودی که دریافت می کنند حاصل سرمایه گذاری است. نیازی نیست که سرمایه گذاران برای دریافت سود، عضو گیری کنند بلکه فقط باید اعتماد کنند که پول خود را در اختیار این سرویس قرار دهند.قربانیان طرح پانزی اغلب سود به دست آورده را مجددا سرمایه گذاری می کنند که باعث به تاخیر افتادن فروپاشی سیستم مالی این طرح می شود.

طرح های پانزی بر اساس اصول ” سرنقی کلاه بذار تا به قلی سود بدهید “می باشد

از طرف دیگر طرح های هرمی بر اساس بازاریابی شبکه است و شرکت کنندگان برای کسب سود باید عضوگیری کنند، این طرح ها سریع تر از طرح های پانزی از کار می افتند زیرا نیاز به عضوگیری به صورت تصاعدی افزایش می یابد.

چگونه از خود در برابر طرح ها  پانزی و هرمی محافظت کنیم؟

  • مشکوک باشید، فرصت سرمایه گذاری که سود زیاد را با سرمایه گذاری حداقلی یا در مدت کوتاه نوید می دهد و اگر بیش از حد خوب جلوه می کند احتمالا کلاهبرداری است.
  • اعتماد نکنید، شناسایی کنید، مشاور معتبر مالی یا شرکت کارگزاری توسط نهادهای نظارتی ثبت و نظارت خواهد شد.
    سرمایه گذاری های قانونی باید همواره به طور قانونی ثبت شده باشند، مطمئن باشید که سرمایه گذاری مورد نظر را درک می کنید هرگز نباید پول خود را در طرحی سرمایه گذاری کنید که به صورت کامل آن را متوجه نمی شوید.
  • گزارش دهید، هرگاه با طرح پانزی یا هرمی مواجه شدید باید آن را به مراجع قانونی گزارش دهید این امر باعث خواهد شد که از سرمایه گذاران آینده در مقابل کلاهبرداری محافظت کنید.

ممکن است بعضی از افراد بگویند که بیت کوین یک طرح هرمی بزرگ است. اما این گفته اصلا واقعیت ندارد، بیت کوین پول دیجیتالی است که توسط رمزنگاری و کدهای رایانه ای ایمن شده است. بیت کوین ابزار قدرتمندی است که برای خرید کالاها و خدمات یا انجام تراکنش های مالی بین المللی استفاده می شود، همانند ارز فیات یا سنتی، مجرمان می توانند از ارزهای دیجیتال در طرح های هرمی یا سایر فعالیت های غیر قانونی استفاده کنند اما این موضوع بدان معنا نیست که ارزهای دیجیتال یا ارزهای سنتی طرح های هرمی می باشند.

رفع مسئولیت

استفاده و بکارگیری شما از مطالب منتشر شده در نت وینرز به معنای قبول تمامی بند های مندرج در صفحه رفع مسئولیت قانونی زیر می باشد، لطفاً حتماً مطالعه بفرمایید.

مشاهده صفحه

نمایش بیشتر

بهنام | Behnam

بازدید کننده گرامی درود، امیدوارم مطلبی که مطالعه نمودید، براتون مفید واقع شده باشه. سپاسگزار میشم اگر نظر، سئوال و یا تجربه خودتون رو در خصوص مطلب بالا در قسمت نظرات درج کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا